Kahve İçmek İçin 10 Bahane

Yazıyı Ekleyen : İklim Saçılık 01/04/2016 0 Yorumlar Genel Bilgiler,

Kahve dünyada petrolden sonra ticaret hacmi en yüksek olan 2.üründür, yani çoğumuzun yakıtı kahvedir diyebiliriz. Ve ne mutlu ki sabahları güzel bir kahve kokusuyla uyanmamak için bir sebep yoktur çünkü kahve beyne, vücuda ve cilde iyi geliyor. İşte size kahveden vazgeçmemek için 10 bahane;

kahve içmek mutluluktur

 

1-Kahve sizi mutlu eder, modunuzu yükseltir

 

Her gün kahve içen insanların depresyonda olma oranının içmeyenlere göre %10 daha az olduğu tespit edilmiştir. Kahvenin moral üzerine olan bu olumlu etkisinin, içindeki kafein değil, antioksidan sayesinde olduğu anlaşılmıştır.

Günde 2-4 tas arasında kahve tüketmenin, intihar risklerini %50 oranında azalttığı çünkü kahvenin serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi nörotransmiterlerin üretimini artırararak antidepresan etkisi yaptığı gözlenmiştir.

Fare beyni üzerinde yapılan bir araştırmada, uykusuz kalmış stresli farelerde kahvenin kokusunun bile streslerini azalttığı görülmüştür.

 

 

2-Kahve Parkinson hastalığının belirtilerini azaltır

 

Kahve içmenin Parkinson hastalarında, istemsiz hareketlerin kontrolüne yardımcı olduğu, içinde bulunan kafein maddesinin bu hastalığın tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor.

 

 

 

3-Kahve karaciğere iyi gelir (özellikle alkol tüketiyorsak)

 

Günde en az 1 tas kahve içen kişilerde siroz (yoğun alkol tüketimine bağlı bağışıklık sistemi hastalığı) ya da karaciğer kanseri gelişme riskinin %20 azaldığı belirtiliyor. Kahve ayrıca karaciğer yağlanmasını da azaltıyor.

 

 

4-Kahve kanser riskini azaltır

 

Kahve erkeklerde prostat kanserini %20, kadınlarda akciğer kanserini %25 oranında azaltıyor ve ayrıca deri kanseri riskini de azaltıyor.

 

 

 

5-Kahve daha atletik olmanızı sağlar

 

Bilim adamları ve atletler antrenman öncesi içilen 1 tas kahvenin, özellikle dayanıklılık gerektiren bisiklet ve koşu yarışı gibi dallarda performansı artırdığını biliyorlar. Kafein, kandaki yağ asidi miktarını artırarak atletlerin kaslarının bu yağları emmesi ve yakmasını sağladığı ve glikoz rezervlerini koruyarak vücudun bunları daha sonra kullanmasını sağlamak için koruduğunu biliyor.

 

Kahve vücut performansını artırıyor; kafein, kandaki adrenalin seviyesini artırıyor,  ayrıca içinde bulunan ve kan şekerini dengeleyen, şeker krizlerini engelleyen ve vücudun insülin kullanımına yardım eden magnezyum ve potasyum sayesinde kilo kaybetmenize de yardım eder.

 

 

 

6-Kahve tip 2 diyabet riskini azaltır

 

Uzmanlar her gün 4 tas kahve içenlerde diyabet tip 2 riskinin %50, buna ek her tasta riskin %7 azaldığını söylüyorlar.

 

 

 

7-Kahve beyin sağlığınıza iyi gelir

 

Yapılan araştırmalar, 65 yaş üstü kişilerde Alzheimer‘a yakalanma oranının kanlarındaki kafein seviyesi yüksek olanlarında, kafein seviyesi daha düşük olanlarına göre 2-4 yıl arası daha geç olduğunu göstermiştir. Kahve tüketiminin Alzheimer riskini azaltabileceği ya da geciktirebileceği düşünülüyor.

 

 

 

8-Kahve sizi daha zeki yapabilir

 

Kahve beynin daha etkili çalışmasını sağlar. Tepki süresi, dikkat, odaklanma ve mantıksal akıl yürütme gibi zekâyla ilintili fonksiyonları artırır.

 

 

 

9-Kahveyle güzelleşebilirsiniz

 

Kahve telvesinin ciltteki ölü hücrelerden kurtulmak, ayakaltı ve dirsek gibi sert bölgeleri yumuşatmak ve cildi nemlendirmek gibi yararları vardır.

 

 

 

10-Kahve Size Sürekli Yeni Lezzetler Sunar

 

Her kahve çekirdeği, geldiği coğrafyanın, iklimin ve toprağın özelliklerini taşır. Her kahve çekirdeği farklı aromalar ve lezzetler içerir. İçtiğiniz her kahvede ayrı bir lezzet ve tat keşfedeceksiniz.

 

Yorum Yaz

WhatsApp Danışma

Whatsapp üzerinden destek almak için bize yazın.

WhatsApp Danışma