French Press Nasıl Hazırlanır?

Yazıyı Ekleyen : Volkan Saçılık 15/09/2014 0 Yorumlar Demleme Yöntemleri,

French Press Kahve Nasıl Hazırlanır? Nasıl Demlenmelidir?

Türkiye’de sıklıkla kullanılan tabiriyle French Press ya da Pistonlu kahve demleme yöntemi, kahve tadımcılarının en çok kullandığı yöntemdir. Kahvenin demlenerek hazırlanıyor olması, çekirdeklerde bulunan aromaların tadını dışarı çıkarması için gerekli olan zamanı kazandırmaktadır.

Yine de French Press ile kahvenizi doğru hazırlamak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır.

 

Kahve Çekirdekleri French Press’e uygun çekilmiş olmalıdır:

İlk dikkat etmeniz gereken nokta, kullanacağınız kahve çekirdeklerinin French Press için çekilmiş olmasıdır. Kahvenizi alırken bunu özellikle belirtirseniz satıcı size uygun kahveyi verecektir. French Press için çekilen kahveler orta ya da kalın çekimdir. Espresso ya da Türk kahvesi için çekilen kahveler ince çekimdir ve bu yöntemde kullanmak filtrelerin tıkanmasına ve fazla basınç yaparak pistonun rahatça aşağıya bastırılmamasına sebebiyet vereceği gibi, doğru tadı da vermeyecektir.

Doğru kalınlıkta çekilmiş kahve kullanmak, içeceğe kahve telvesinin karışmamasını sağlayacak, dolgun, aromalı ve hoş bir tat verecektir. Filtre Kahve Makineleri için çekilmiş kahvelerin büyük çoğunluğunu French Press ile kullanabilirsiniz.

 

Fincan Kahve için 1 Ölçek Kahve Kullanınız :

İkinci dikkat etmeniz gereken nokta, doğru ölçeği kullanmak olacaktır. İçmek istediğiniz her fincan kahve için 1 ölçek, ya da 1 tatlı kaşığı dolusu kahve kullanmalısınız.

 

Suyun Doğru Kullanılması :

En önemli noktalardan bir tanesini, kahvenizi kloru düşük ve 82 C sıcaklığı geçmeyen su ile hazırlamaktır. Asla ve asla kaynamış su eklemeyin. Yeni kaynamış suyu biraz beklettikten sonra eklemeniz kahve çekirdeklerinin yanmamasını sağlayacaktır.

Klorlu, Kireçli, Musluk suları kahvenin tadını saklayacak ve zevksiz bir içim sunacaktır. Kloru düşük, kireçsiz doğal kaynak suyu kullanmanız önerilir.

 

Adım Adım French Press Hazırlama :

Her bir Fincan suya, bir kahve ölçeği ya da 1 tatlı kaşığı kahveyi French Press haznesinin içine koyun

Uygun sıcaklıkta suyu yavaşça haznenin içine dökünüz, Bu işlem bittikten sonra bir kaşık aracılığıyla hafifçe karıştırabilirsiniz

Pistonlu bölmeyi yavaşça haznenin üstüne doğru kapatın, ve 1-2cm kadar pistonu aşağıya itip basınç oluşmasını, kapağın iyice kapanmasını sağlayın.

Kullandığınız kahve ne kadar ince çekildiyse, demleme süresi o kadar kısa olmalıdır. Genel kullanımda 3-4 dakika kadar demlemeniz yeterlidir. Demleme uzadıkça kahvenin tadı acıyacaktır. 3-4 dakika kadar sonra pistonu yavaşça aşağıya ve sonuna kadar itiniz.

Kahveniz hazır. İyi bir içme suyuyla uygun şekilde hazırlanmış French Press kahveniz şeker kullanımını gerektirmemektedir. Yine de tatlandırmak isterseniz bu noktadan sonra şeker ve süt ekleme işlemini yapabilir ya da olduğu kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz.YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin yazılı izin olmaksızın kullanılması ve kopyalanması yasaktır. 

Yorum Yaz