Arabica & Robusta Farklılıkları, Hangisini Seçmeli

Yazıyı Ekleyen : Volkan Saçılık 27/04/2015 1 Yorumlar Genel Bilgiler,
%100 Arabica... Arabica ve Robusta Karışımı... gibi terimleri kahve etiketlerinin üzerinde sürekli olarak görürüz. Anlamı nedir? Aradaki fark nedir? Hangisi daha iyidir? Bu yazımızda, bunlar gibi sorulara biraz olsun cevap vermeye çalışacağız.

Dünya genelinde 80 kadar farklı kahve çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasından Arabica ve Robusta, her ikisi de Afrika kökenli ve dünyanın en çok yetiştirilen kahve çeşitleridir. Bilimsel adı Coffea canephora olan Robusta çekirdeği dünya toplam üretiminin %25'ini oluşturmaktadır. Arabica kahve ise, yaklaşık dünya üretiminin %70'ini oluştursa da bunun sadece %10'u 'gurme' olarak adlandırabileceğimiz kalite seviyesindedir..

Hikayeye göre, Etiyopyalı bir çoban, keçilerinin bir ağacın meyvelerini yedikten sonra çok fazla enerji kazandıklarını ve çok hızlı hareket etmeye başladıklarını farkeder. Arabica kahve bu şekilde keşfedilir. Yine aynı çoban bu keşfini yakındaki bir monastır ile paylaşır. Din adamları kahve meyvelerini sallama usulüyle içeceğe dönüştürür ve uzun dua seanslarında uyanık kalmak için kullanırlar. İki din adamının meraktan meyveleri ateşin yanına koyarak kurutmasıyla da ilk kahve kavurma işlemi gerçekleşmiştir. Doğru ya da yanlış, Arabica Kahvenin bilinen keşif hikayesi bu şekildedir.

Robusta çekirdeği, Arabica'ya göre çok daha kolay yetişmektedir. Ağaç donma dışında neredeyse tamamen dayanıklıdır ve hızlı şekilde meyve vermektedir. Arabica meyvenin daha zor şartlarda yetişmesi, daha kaliteli olması, ve tat unsurlarından dolayı bir kahve paketinde Arabica olaranı yükseldikçe, fiyatı da yükselecektir.

Tabi ki Arabicanın ticari değerini arttıran sadece meyvesinin yetişme zorlukları değildir. Robusta kahve, Arabica'ya göre daha fazla kafein içerir. Arabica'ya göre daha alçak yerlerde yetişen Robusta çekirdeğinin tadı daha acı ve daha keskindir. Arabica çekirdeği ise daha yumuşak, ince ve çoğunlukla hafif bir meyve aromasına sahiptir..
Kahve çekirdeklerinin aromalarının ortaya çıkması için kavrulmaları gerekmektedir. Kavrulma işlemi kahve çekirdeğinin içerdiği tüm tatların serbest kalmasını sağlamaktadır, fakat bu tatlar belli bir süreden sonra giderek yok olmaya başlar. O yüzden kavrulma işlemini tam ayarında yapmak gerekmektedir. Kavrulma işlemi uzadıkça kahve çekirdeğinin aroması ölmekte ve giderek acılaşma ve tütsülü, acı bir tat vermektedir. Çoğu üreticiler, kahve çekirdeklerinin kalitesizliğini saklamak için kavrulma işlemini uzun tutmaktadır. Ama sonuçta, bu bir damak tadı meseledir ve uzun kavrularak acı tada ulaşmış kahve de bir çok kişi tarafından sevilmektedir.

YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin yazılı izin olmaksızın kullanılması ve kopyalanması yasaktır. 

1 Yorumlar

Selim Türen:
03/06/2016, 12:30:22 PM
Yanıt Ver

Şimdi neden Arabica kahvenin daha pahalı olduğunu anladım.

Yorum Yaz

WhatsApp Danışma

Whatsapp üzerinden destek almak için bize yazın.

WhatsApp Danışma