Üçüncü Dalga Kahve ve Öncesi

Yazıyı Ekleyen : İklim Saçılık 30/03/2016 0 Yorumlar Genel Bilgiler,

Kahvede Üçüncü Dalga ve Öncesinde Birinci ve İkinci Dalga.

 

Kahvenin geçmişiyle çok ilgilenmeyen tüketiciler için muhtemelen bu deyimlerin hiç bir anlamı olmasa da giderek daha fazla duyulan 'üçüncü dalga' terimi herkeste merak uyandırmaktadır. Bu yazıda merak edenler için üçüncü dalga kahvenin nereden geldiğini açıklamaya çalışacağız, tabi öncesinde kahve ekonomisinde bambaşka dönemler yaratan birinci ve ikinci dalga kahveyi de açıklamak gerekmektedir..

 

Birinci Dalga (19.yüzyıl - 1970)

 

17.yüzyılda Avrupa'nın büyük pazarlarına ulaşan kahve, sadece zenginlerin sahip olabildiği lüks bir üründü. 19.yüzyıla gelindiğinde ise girişimciler kahvenin taşıdığı potansiyel finans gücünü ve çıkarları keşfettiler. Bu dönemde kahve üretimi ve kahve ithalatında büyük bir artış oldu ve bu durum beraberinde kahvenin fiyatının daha büyük kitlelere ulaşacak şekilde gerilemesii sağladı. İşte kahvenin demokratikleşme dönemi de denilen, kahvenin artık zenginlere özgü bir içecek değil, daha günlük bir içecek haline geldiği dönem kahvenin birinci dalgasıdır.

Maxwell House Kahve Reklamı - 1920

Maxwell House Reklamı - 1920

 

Bu dönemin ünlü üreticilerin hepsinin reklam kampanyası 'kahvenin her evde içilmesini sağlamak' üzerine olmuştur. Bu dönemin en önemli teknik özellikleri ise havasız ortamda paketleme, çözünebilir kahve ve kafeinsiz kahvedir. İki dünya savaşı ise kahve tekniklerinin gelişmesine sebep vermiştir, özelikle çözünebilir kahve cephede ki askerlerin önemli bir içeceği olmuştur. 

 

İkinci Dalga (1970-2002)

 

Bu dönemde tüketiciler kahvenin menşesini merak etmeye başlarlar, özel kahveler giderek gelişmektedir. Artık kahve basit bir içecek değildir. Espresso dünyanın her yerine ulaşmaktadır. Latte, cappuccino gibi içecekler giderek yeni açılan kahve evlerinde boy göstermektedir. Arabica terimi tüketiciler için kalite ile eş değer olmuştur.

 

İkinci dalganın aslında kötü kalitede üretilen kahvelere bir reaksiyon olarak ortaya çıktığı kabul edilir. Ama ticaret hacmi büyüdükçe ikinci dalga amacından uzaklaşmış ve bazı kahve evleri çok büyük şirketlere dönüşmüştür. Starbucks bu dönemin en büyük temsilcisi olmuştur. Starbucks 70'ler de tek bir kahve eviyken homojen bir ekonomiye dönüşmüştür. Üçüncü dalga da bu homojen ekonomiye karşı oluşmaktadır.

Maxwell House Kahve Reklamı - 1920

Starbucks'un İlk Logosu - 1971

 

Üçüncü Dalga (2002'den beri)

 

Üçüncü dalga terimini ilk kez Trish Rothgeb makalelerinde kullanmıştır. Kahve bitkisinin yetiştiği toprakların taşıdığı süprizler giderek keşfedilmektedir. Etiyopya kahvesi yerine Yirgacheffe Etiyopya kahvesi, Costa Rica kahvesi yerine Costa Rica'nın Tarrazu kahvesi ya da Guatemala'nın Huehuetenango kahvesi tercih edilmektedir, yani bir şarap gibi kahvenin yetiştiği yerlerin özelliği önem kazanmaktadır. 

 

Zanaatçı kavurucular ve bağımsız kahve evi sahipleri tarafından getirilen üçüncü dalga, kahve üreticilerine daha önce kahve ekonomisinin hiç vermediği kadar nüfuslu bir yer vermektedir. Üreticiye ve üreticinin emek verdiği ürünlerine daha fazla önem verilmektedir. Artık bir çok kavurucu direk üretici ile ticaret yapmaktadır. Artık bir fincan kahve elde edene kadar geçirilen tüm etaplara (kahve çekirdeğinin seçimi, kavurulması vs..) daha fazla dikkat edilmektedir ve kavurucular ister tek menşeli ister karışım olarak kendi tariflerini ortaya çıkarmaktadır.

 

Üçüncü dalganın patlaması beraberinde iyice profesyonelleşen barista mesleğinin daha iyi tanınmasını sağlamıştr. Yeni demleme yöntemleri doğmuş ya da yeniden doğmuştur. Filtre kahve yöntemi giderek popülerleşmiş ve kahvenin yeni aromaları keşfedilmiştir. Bu dalga ile birlikte son on senede bir çok kahve evi açılmıştır.

 

Üçüncü Dalga Amatör Kahve Kavurucu

Üçüncü Dalga Kahve Kavurucu

 

Bir bakıma üçüncü dalga, başlangıçta ki ikinci dalganın tamamlanması gibi olmuştur. Kahve kaliteli bir ürün olmuştur ve bu sefer ürün menşelerinin farklılığı, üreticinin önemi, üretim zincirinin en önemli noktası olmuştur.

 

Dördüncü bir dalga olacak mı? Nasıl olacak? Ne zaman olacak? Hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yaz

WhatsApp Danışma

Whatsapp üzerinden destek almak için bize yazın.

WhatsApp Danışma